Czym jest zaćma i jak się ją leczy?

Opublikowano dnia lis 30, 2017

Czym jest zaćma i jak się ją leczy?

Zaćma, znana również pod łacińską nazwą „cataracta” jest chorobą oczu dotykającą głównie osoby po 60 roku życia, choć istnieje również wrodzona odmiana zaćmy pojawiająca się już podczas narodzin. Jej objawy są łatwe do zdiagnozowania i niemożliwe do zignorowania. Jeśli wydaje Ci się, że świat staje się rozmyty i nieostry, a jasne kolory wydają się ciemniejsze i czasami nie potrafisz ich rozróżnić, nie zwlekaj – umów się na badanie wzroku i sprawdź, czy zaćma nie dotknęła również Ciebie.

Na czym polega zaćma

Głównym problemem występującym powodującym zaćmę jest zmętnienie i zaćmienie soczewki, które w konsekwencji prowadzi do nieprawidłowego działania całego układu optycznego człowieka. Choć zdarza się, że zaćma pojawia się tuż po urodzeniu jako wada genetyczna, lub jako rezultat innej przewlekłej choroby (np. cukrzycy), znacznie częściej związana jest ona z naturalnym procesem starzenia się oka. Po czterdziestym roku życia soczewka oka traci swoją elastyczność i przestaje funkcjonować prawidłowo. Nie zawsze, choć często, proces ten może prowadzić do powstania zaćmy. Choroba ta rozwija się bardzo powoli, przez co jej objawów możemy nie dostrzegać latami. To, czy rozwinie się na jednym, czy obojgu oczach również zależy od indywidualnego procesu starzenia się soczewek.

Najczęstsze objawy

Zaćma powoduje zmiany w ostrości widzenia. Można odnieść wrażenie, że widziany obraz wydaje się brudny, lekko zamglony i delikatnie rozmyty. Ważnym jest, by stwierdzając takie objawy jak najszybciej udać się na konsultację okulistyczną. Możliwe jest, iż są to oznaki wady wzroku możliwej do skorygowania szkłami. Jeśli jednak okulary nie pomagają, a obraz staje się coraz bardziej rozmyty, czas na diagnozę zaćmy. Podczas jej rozwoju, jasne kolory mogą wydawać się ciemniejsze, a wzrok zdaje się pracować znacznie lepiej o zmierzchu i przy pochmurnym niebie. Wraz z postępem choroby widzenie w nocy i przy całkowitym zaciemnieniu okazują się niemożliwe. Przymglony, niewyraźny obraz, zaburzenia oceny odległości, szybkie męczenie oczu, a nawet widzenie podwójne oznaczają, że pora na operację.

Czy zaćmę da się wyleczyć?

Oczywiście. Dzięki postępowi medycyny istnieje szansa, by raz na zawsze pozbyć się problemu zaćmy. Całkowite przywrócenie ostrości widzenia i powrót wzroku do stanu sprzed rozwoju choroby są możliwe do osiągnięcia dzięki jednemu zabiegowi. Operacja jest błyskawiczna i trwa około 20 minut, a cały proces (wliczając w to badanie przed i po zabiegu) zajmuje zaledwie 24h. Zabieg, zwany fakoemulsyfikacją, polega na usunięciu starej, zmętniałej soczewki i wstawieniu nowej. Pacjent jest gotowy do powrotu do normalnych czynności od razu po operacji, a poprawa wzroku jest zauważalna natychmiast.

Dlaczego OneDayClinic

 

leczenie zaćmyKliknij na nasz baner i zapoznaj się z pełną ofertą.

Nasza klinika oferuje Państwu pełną obsługę, włączając w to badania przed i po zabiegu, dzięki którym możecie być Państwo pewni, że wszystko przebiegło zgodnie z założeniami. Zabiegi odbywają się w renomowanych klinikach na terenie Czech, a nasza oferta obejmuje przewóz i nocleg w cenie pakietu. Zabiegi, dzięki Ustawie Transgranicznej z 2014 roku, są częściowo refundowane przez NFZ, nie musicie więc Państwo obawiać się o niemożliwe do opłacenia koszty. Co więcej, zabieg usunięcia zaćmy w Czechach jest znacznie tańszy, a jednocześnie jakościowo wyższy niż ten, za który musielibyście Państwo zapłacić w Polsce lub Niemczech. Pełna, fachowa obsługa i stuprocentowa skuteczność – dzięki OneDayClinic zaćma odejdzie w niepamięć.