Czym jest zez?

Opublikowano dnia lis 28, 2017

Czym jest zez?

Zez jest jedną z najczęściej występujących wad wzroku. Osoby cierpiące na tę wadę wzroku mają bardzo osłabione mięśnie oczu. Często, jako przyczynę powstawania tej wady wzroku, uznaje się zmiany rozwojowe ośrodków kojarzeniowych, które znajdują się w korze mózgowej. Zez w dzisiejszych czasach stanowi znaczący odsetek we wszystkich chorobach oczu. Dysfunkcja ta znacznie obniża jakość życia i niekiedy, przez zeza możemy być zdyskwalifikowani z wykonywania wielu czynności. Obecnie jednak, dzięki stale polepszającej się technologii oraz okulistyce, można bardzo szybko pozbyć się tej wady w każdym wieku. Okuliści, przeprowadzając rutynowe i specjalistyczne badania, mogą pomóc nam określić wadę wzroku i jej typ. Dodatkowo, zez może być mniej lub bardziej natężony i uciążliwy. Wiele jest dysfunkcji, które wiążą się z tą wadą. Zez może nas poza tym wykluczyć z wielu codziennych obowiązków i rutynowych czynności. Warto więc wiedzieć w jakim stopniu jest nasza wada. Pomoc okulisty oraz przestrzeganie jego zaleceń pomoże nam pozbyć się problemu.
Zez znacznie pogarsza widzenie oraz uniemożliwia wykonywanie niektórych czynności, takich jak prowadzenie pojazdów czy obsługa niektórych maszyn. Również uprawianie wielu sportów jest niewskazane dla osób mających zeza.

Rodzaje zeza

Istnieją dwa podstawowe rodzaje zeza. Pierwszym i najczęściej spotykanym, jest zez towarzyszący. Zez tego typu cechuje się synchronicznym ruchem gałek ocznych, przy czym oko zezujące utrzymuje stały kąt odchylenia. Do grupy zeza towarzyszącego wliczają się zez rozbieżny, zbieżny, ku górze, ku dołowi oraz zez skośny. Przez ten rodzaj zeza, możliwe jest powstawanie zaburzeń czynnościowych. Utrata równowagi oczu, może przyczyniać się do znacznego pogorszenia się wzroku, a nawet do praktycznej ślepoty.
Drugim rodzajem zeza, jest zez  ukryty. Charakteryzuje się on zaburzeniem równowagi mięśni oczu. Znaczy to, że jedna grupa mięśni ocznych jest znacznie silniejsza od drugiej. Wada ta jest rozpoznawalna w momencie, gdy zasłonimy jedno oko. Brak konieczności łączenia obrazów pozwala rozpoznać zeza ukrytego. W zależności od kierunku, wyróżnia się tak zwane ‘’zbaczanie’’ na zewnątrz, od wewnątrz lub ku dołowi i ku górze.

W jaki sposób leczyć zeza?

W dzisiejszych czasach, można pozbyć się zeza na wiele sposobów. Przede wszystkim, można wykonywać proste ćwiczenia, dzięki którym pozbędziemy się efektu tak zwanego leniwego oka. Zasłaniając jedno oko, możemy ćwiczyć drugie zmuszając je do pracy. Wykonywanie takich i podobnych ćwiczeń regularnie, pomoże nam pozbyć się wady na stałe.
Oprócz tego, korekty zeza dokonuje się za pomocą okularów. Szkła muszą zostać jednak odpowiednio dopasowane do typu wady oraz do poziomu jej natężenia. Często, w przypadkach bardzo zaawansowanego problemu, zeza można pozbyć się poprzez zabieg chirurgiczny.