Jakie ćwiczenia wzroku są najlepsze, aby wzrok pozostał sprawny?

Opublikowano dnia Lis 13, 2017

Jakie ćwiczenia wzroku są najlepsze, aby wzrok pozostał sprawny?

Stres, złe odżywianie, spędzanie godzin przed książkami lub przed ekranem powodują pogorszenie wzroku. Warto do codziennej rutyny wprowadzić ćwiczenia naszych oczu, które zagwarantują rozluźnienie mięśnia poruszającego gałkę oczną. W latach 20 amerykański okulista William H. Bates, twórca wizjonetyki zachęcał do regularnego wykonywania ćwiczeń. Co ciekawe, niektóre mniejsze wady zarówno dotycząc krótko jak i długowieczności można z powodzeniem korygować za pomocą ćwiczeń odprężających. Stosując regularne treningi wadę można zmniejszyć nawet o 20%.

 

Trening dla oczu

Dobrym ćwiczeniem jest ściskanie zamkniętych oczu, a następnie ich powolne otwieranie. Możemy także mocna otworzyć oczy i utrzymać taki stan przez kilka sekund, a następnie je zamknąć. Bardzo pomocne mogą być również ćwiczenia polegające na robieniu ósemek, śledząc wzrokiem odwróconą ósemkę. Ćwiczenie to najłatwiej będzie nam wykonać ryzując taki znak na kartce  wieszając go na ścianie. Następnie stajmy przed kartką i nie poruszając głową śledzimy wzrokiem linie tworzące symbol.  Możemy również zamiast odwróconej ósemki na kartce narysować koło i wykonać identyczne zadanie. Warto także wprowadzić ćwiczenia polegające na spoglądaniu maksymalnie w prawo, a następnie w lewo, bez poruszania głową. Podobnie możemy wykonać ćwiczenie spoglądając w górę i w dół. Innym treningiem, który może okazać się niezwykle skuteczny zwłaszcza podczas długiej pracy przy komputerze lub z książkami, jest spoglądanie na przedmiot oddalony od nas, na zmianę z obiektem znajdującym się blisko. Możemy za cel wybrać drzewo, w oddali za oknem, a drugim elementem będzie np. obraz wiszący koło okna lub zegar na ścianie. Kilkukrotne powtórzenie takiego ćwiczenia rozluźni nasze oczy i sprawi że łatwiej będziemy mogli złapać ostrość podczas pracy.

 

Relaks dla oczu

Podczas długotrwałej pracy, gdy nasz wzrok jest narażony na przeciążenie warto oderwać się na chwilę od obowiązków i wykonać kilka ćwiczeń. Warto wykonać ćwiczenie polegające na szybkim, wielokrotnym mruganiu. Nawilżymy oczy i rozprowadzimy łzy. Następnie spokojnie popatrzmy kolejno w górę, w dół, na boki. Na koniec zróbmy oczami duże koło – kilka razy w jedną stronę, kilka razy w drugą. Aby ukoić zmęczony wzrok na chwilę zasłońmy nasze oczu obiema dłońmi. Ciemność sprawi, że nasze oczy rozluźnia się i zrelaksują.

 

Pamiętajmy, że wzrok mamy jeden, dlatego dbajmy o nasze oczy w każdy możliwy sposób. Regularne badania, zdrowa dieta bardzo nam pomogą, jednak to nie wszystko. Dzięki regularnemu stosowaniu ćwiczeń relaksujących możemy zmniejszyć swoją wadę wzroku lub zadziałać profilaktycznie. Trening oczu nie jest trudny, możemy wykonać go w każdej chwili, zajmie nam on dosłownie minutę, a efekty będą zachwycające.