Kto wymyślił tablice okulistyczne?

Opublikowano dnia lis 22, 2017

Kto wymyślił tablice okulistyczne?

Tablice Snellena bo to o nich mowa są często wykorzystywane do oceny ostrości wzroku. Spotkamy się z nimi niemal w każdym gabinecie okulistycznym. Do czego służą? Jaka jest ich historia?

Tablice Snellena – historia z XIX wieku

Tablice okulistyczne zostały opracowane w Holandii przed okulistę Hermanna Snellena w 1862r. Tak stary wynalazek, po pewnych modernizacjach dotrwał do dziś i wciąż z powodzeniem jest wykorzystywany. Tradycyjne tablice okulistyczne posiadają jedenaście linii, w których znajdują się optotypy, które w kierunku do dołu stają się coraz mniejsze. Optotypami mogą być litery, cyfry, obrazki czy znaki i symbole. Przy każdym rzędzie podana jest też odległość, z jakiej elementy optotypów widoczne są pod kątem 1 minuty. Optotypu mają ogólnie wielkość 5 minut kątowych, a elementy odróżniające je od siebie mają wartość 1 minuty kątowej, np. cyfry 1 i 7 lub 5 i 6 różnią się tylko pojedynczymi niewielkimi elementami w typografii, podobnie litery U i V, czy I oraz L. Tak ustalona wielkość optotypów znacząco ułatwia ich rozróżnianie oraz komunikację lekarza z pacjentem.  Jak wygląda badanie? Z pewnością każdy z nas je przechodził. Pacjent zakrywa jedno oko i odczytuje kolejno litery z tablicy. Rząd liter najmniejszy jaki jest w stanie przeczytać pacjent wskazuje na ostrość jego wzroku w danym oku. Badanie nie wymaga żadnego przygotowania ze strony pacjenta. Niektórzy lekarze zalecają odpoczynek i odpowiednie skupienie podczas testu z racji, że zaliczany jest on do testów psychofizycznych. Badanie nie wiąże się z żadnymi zagrożeniami ani obciążeniami i zazwyczaj jest to podstawowe badanie ostrości wzroku podczas wizyty u okulisty.

 

Tablice okulistyczne dla dzieci

Tablice okulistyczne dla dzieci nieco różnią się od wersji dla dorosłych. Podczas gdy tablice dla dorosłych składają się z liter bądź cyfr, w wersji dziecięcej litery zastępowane są obrazkami. Są one proste i łatwe do odgadnięcia, dlatego dziecko bez problemu odgadnie co widzi w danej linii. Tablice Snellena przeznaczone dla dzieci występują w wielu wersjach, dlatego w każdym gabinecie okulistycznym możemy spodziewać się czegoś innego. Tablice tego typu umożliwiają zbadanie nawet dzieci, które jeszcze nie umieją czytać bądź nie znają cyfr.

 

Tablice okulistyczne z pewnością spotkamy w każdym gabinecie okulistycznym. Są one wykorzystywane zarówno podczas sprawdzania ostrości wzroku dzieci jak i dorosłych czy starszych. Badanie jest łatwe do wykonania i całkowicie bezpieczne dla zdrowia pacjenta. Badanie z wykorzystaniem tablic okulistycznych nie wymaga wykorzystania żadnego dodatkowego sprzętu ani nawet prądu. Dzięki tym prostym tablicom, których historia sięga XIX wieku możemy z powodzeniem badać wzrok i ustalać jego ostrość.