Zaćma wrodzona – dlaczego pojawia się u dzieci i kiedy się uaktywnia

Opublikowano dnia gru 10, 2018

Zaćma wrodzona – dlaczego pojawia się u dzieci i kiedy się uaktywnia

Zaćma wrodzona, to schorzenie, które diagnozowane jest u dzieci. Mimo, że w większości przypadków zachorowania na zaćmę dotyczą osób starszych i są określane mianem zaćmy nabytej, to jednak istnieją sytuacje w których choroba dotyka nowonarodzone niemowlaki. Przeważnie zaćma wrodzona współtowarzyszy innym poważnym schorzeniom, jak zespół Turnera czy Downa. Wywołać ją mogą również niektóre wirusy, którymi ciężarna może się zarazić.

Rodzaje i objawy zaćmy wrodzonej

Zaćma, to zmętnienie soczewki oka. Na podstawie jego umiejscowienia wyróżnia się następujące postacie zaćmy wrodzonej: zaćmę jądrowa, zaćma warstwowa, zaćma całkowita, zaćma błoniasta, zaćma biegunowa przednia i tylna, zaćma „błękitnych plamek” i zaćma wieńcowa.

Bez względu jednak na to, na jaki rodzaj zaćmy cierpi nasze dziecko, objawy każdej są podobne. Jeśli dostrzeżemy jakiekolwiek niepokojące sygnały, bezwzględnie szybko umówimy wizytę u specjalisty. Widocznym objawem, który powinien zwrócić naszą uwagę są przede wszystkim białoszare źrenice u dziecka – klasyczny objaw zaćmy. Kiedy choroba rozwija się na obu gałkach ocznych, zauważyć też możemy oczopląs. Oczy dziecka drgają i pulsują. Innym objawem zaćmy wrodzonej  jest tak zwany odruch palcowo-oczny Franceschettiego, który polega na zaciskaniu oczu piąstkami lub kciukami.

Zaćma wrodzona – dlaczego pojawia się u dzieci i kiedy się uaktywnia?

Zaćma wrodzona występuje już w momencie narodzin dziecka lub pojawia się w pierwszych latach jego życia. Jej przyczynę upatruje się zarówno w dziedziczonych zaburzeniach genetycznych,  schorzeniach metabolicznych ciężarnej czy narażeniu płodu na działanie czynników toksycznych.

Przyszłe mamy muszą szczególnie uważać na przyjmowane w czasie ciąży leki, a także na groźne sytuacje w takcie których mogą zarazić się poszczególnymi chorobami. Branie antybiotyków lub leków z grupy kortykosteroidów oraz zarażenie wirusem opryszczki, świnki, różyczki czy toksoplazmozy może bowiem powodować zaćmę u nienarodzonego jeszcze dziecka.

dziecko zaćma

Jeśli więc zależy nam na zdrowiu naszego dziecka i  nie chcemy narażać go na niepotrzebne ryzyko, pamiętajmy o profilaktyce w ciąży. Zaćmą wrodzoną obciążone są zazwyczaj także te dzieci, które urodziły się z zaburzeniami chromosomalnymi. Takimi jak zespół Downa , zespół Pataua czy zespół Turnera.

Leczenie zaćmy wrodzonej

Leczenie zaćmy wrodzonej polega wyłącznie na operacji i chirurgicznym usunięciu zmętniałej soczewki. Jeśli jednak upośledzenie wzroku nie jest duże, warto poczekać z interwencją chirurgiczną. U dzieci poniżej drugiego roku życia dochodzi bowiem do silnego odczynu zapalnego wokół wszczepionej soczewki. W przypadku zaćmy wrodzonej konieczna jest również pooperacyjna korekcja wzroku okularami lub soczewkami kontaktowymi. Dożywotnia profilaktyka i wizyty kontrole również są obowiązkowe. Dlatego rodzice muszą zdawać sobie sprawę, że dziecko wymaga stałej obserwacji.

Sama operacja polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu w jej miejsce nowej, oczywiście sztucznej. W dzisiejszej dobie medycyna rozwinęła się w zakresie okulistyki zaskakująco daleko, a kliniki oferują nam zabiegi przeprowadzane na najnowocześniejszych sprzętach.

Podejmując decyzję o wyborze placówki medycznej w której będziemy leczyć nasze dziecko musimy zdecydować czy zabieg przeprowadzi w ramach refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia, czy może wybierzemy opcję operacji przeprowadzonej prywatnie. Pierwsze wyjście niesie ze sobą ryzyko długich kolejek. One Day Clinic w Czechach z siedzibą w Bielanach Wrocławskich, to doskonały przykład placówki, która gwarantuje nam krótszy okres oczekiwania. Na zasadach transgranicznej dyrektywy możemy zdecydować się na zagraniczną operację, nie rezygnując jednocześnie z polskich refundacji, a oszczędzając czas.

Zaćma wrodzona, to nie wyrok

Pamiętajmy więc, iż mimo, że zaćma wrodzona jest poważną wadą wzroku, a nieleczona prowadzi do oczopląsu, niedowidzenia, zeza towarzyszącego lub nawet zaniku gałki ocznej, to absolutnie nie jest ona wyrokiem. Można, a nawet trzeba ją zoperować. Obserwujmy więc nasze dzieci, zwracajmy uwagę na wszystkie niepokojące sygnały i konsultujmy je z lekarzem. Jeśli diagnozą będzie zaćma, reagujmy w miarę możliwości szybko i sprawnie. Odpowiednie prowadzenie dziecka, dobrze przeprowadzony zabieg oraz zaangażowanie rodziców w obserwację rozwoju sytuacji w kolejnych latach jego życia – to gwarancja sukcesu i wygranej z chorobą. Zaćma wrodzona nie jest bowiem wyrokiem.